اظهارات آیت‌الله صدیقی درباره مقام شهید + فیلم

 

آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم به مباحث مطرح درباره مقام شهید پرداخت که متن کامل اظهارات وی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فیسَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا  بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقون

شهید آیینه جلال و جمال خداست و همین یعنی یکی از وجوهی که در وجه تسمیه شهید گفته می شود. شهود جلال و جمال است. شهود جلال و جمال هم انعکاس نور خداست از مجرای شهید به عالم امکان «عند ربهم یرزقون» این خیراتی که از شهادت شهید به جامعه بشری در ابعاد مختلف می رسد. این رزق شهداست  رزق هایی که ما خبر نداریم. میان عاشق و معشوق رمزی است. ولی شهید سفره هدایت خداست. و سفره تأمین بندگان خداست. خون شهید به جامعه امنیت می دهد. خون شهید دل ها را نورانی می کند. خون شهید جامعه را که با غبار گناه آلوده شده دل ها را قساوت گرفته این غبار ها را تبدیل می‌کند به نسیم رحمت الهی بلاها را دفع می کند و سفره شهادت شهید مایه تنبه و بیداری جوامع بشری است. شهدا هم بیدار گر هستند؛ هم سفیران خدا هستند.

هم مبشرین حق تعالی هستندکه در سوره مبارکه آل عمران فرمود: «وَیَستَبشِرونَ بِالَّذینَ لَم یَلحَقوا بِهِماَلّا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لا هُم یَحزَنون» این ها بشارت می دهند به کسانی که در خط شهید هستند. به رهروان راه شهدا به مردم به پا خواسته به سنگر نشینان مقاومت می گویند. «اَلّا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لا هُم یَحزَنون»؛ شما پیروز هستید بشارت پیروزی قطعی به رهروان راه مقاومت می دهند. و بر این اساس شهدا مثل امام زاده ها هستند. وجودشان باب المراد است. نامشان دارالشفاست جنازه شان کبوتران بلند پرواز عرش خداست. و اجتماع مردم برای تجلیل از شهیدان هم قدردانی امنیت است هم قدر دانی اسلامیت است. هم قدر دانی وحدت امت است. و هم خار چشم دشمنان امنیت و هدایت و اسلامیت و ولایت است. و هم اینکه وصل شدن از طریق شهید به خداست. شهید واسطه است. شهید شفیع است. و ملت عظیم الشأن ما هم در شهید دادن با سخاوت شهید دادند. پدران، مادران، همسران، خواهران، شهدا برجستگان تاریخ ما هستند. فراوان ما داریم که مادر تشویق کرده بچه اش را برای رفتن به جبهه، پدر افتخار کرده به اینکه بچه اش جبهه‌ای است.

همسران شهدا که یک نمونه اش همسر شهید حججی بود. چه قهرمان هایی هستند. تو این دنیایی که پر است از رفاه طلبی و عیاشی و ابتذال و بی حیایی و بی ارزشی تو این فضای آلوده دنیا که شیاطین روزگار و دنیای سلطه دارد تحمیل می‌کند. وجود این بانوان قهرمان هم حجت است هم اثر گذار است. این ها را تحقیر می کند. توسعه نور خداست در عالم ملت عزیز ما هم در شهید دادن با سخاوت شهدایشان را تقدیم کردند. این‌گونه نبود که بعد از رفتن شهید، این ها فکر کنند که کار تمام است. وقتی شهدای کربلا به میدان می‌رفتند، وجود مبارک امام حسین علیه السلام این آیه را تلاوت می کردند: «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ  فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِر.

مومنین مردانی هستند که عهدی که با خدا بستند به عهدشان وفا کردند. این ها دینشان را نسبت به دین، نسبت به مردان خدا، نسبت به استقلال کشور نسبت به آزادی جامعه، نسبت به اسلامیت جامعه این ها ادای دین کردند. خونشان را دادند با خدا معامله کردند. و من هم من ینتظر ولی یک عده ای هم چشم به راهند. آن هایی که از شهدا تجلیل می کنند. این بیعت با شهید است. می خواهد بگوید. خوشا به حال تو ای کاش من هم در این خط باقی بمانم مردم عزیز ما که در 22 بهمن قدر دانی کردند از شهدا و به تعبیر مقام معظم رهبری این بزرگ پاسدار خون شهیدان و ارزش های والای شهیدان تماشایی به صحنه آمدند.

برای تجلیل از شهدا هم تماشایی می آیند و ما امید آن داریم که شهدا همه ما را دعوت کرده باشند. همین طور که به حرم امام رضا علیه السلام رفتند؛ به حرم امام حسین علیه السلام رفتند؛ نشانه دعوت امام رضا علیه السلام و دعوت امام حسین علیه السلام است. هر کسی که زائر است. بی دعوت نیست. امام حسین دعوتش کرده هر کسی زیر طابوت شهید را بگیرد. در تجلیل از تشییع شهید قدم بردارد. یقیین بدانید بر اساس وحی صریح این ها زنده اند. این ها ناظرند. این ها حاضرند و به شما خوش آمد می گویند. این ها پیش خدا آبرو دارند و به شما آبرو می دهند. ای مردم آبرومند ای مردم سربلند ای مردم نستوه خستگی ناپذیر، ای قهرمان های تاریخ، ای قدر دان کشتگان راه خدا روز شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها بیایید.

 
 

ارسال نظر